SEDEX Belgesi SEDEX Belgesi
Sedex Belgesi Belgelendirme , Sedex Kayıt hizmeti veren firma
SEDEX Belgesi (SEDEX Kayıt) ;
SEDEX Belgesi Nedir ?

SEDEX Belgesi ile küresel çapta, tedarik zincirlerinde etik ve sorumluluk bilinci ışığında gelişim hedeflenir. SEDEX aynı zamanda global pazarda, binlerce üye şirket bulunan bir organizasyonun adıdır. SEDEX’in 150 farklı ülkeden, 50.000 üzerinde üye şirketi vardır.

“SEDEX: Supplier Ethical Data Exchange”

Bu anlamda, Dünya’nın ortak çalışmaya dayalı, en geniş organizasyonlarından biridir. Ayrıca, üye sayısı ve ortaklık kurduğu coğrafyalar göz önüne alındığında, yine Dünya’nın en geniş veri tabanlarından birine sahiptir.

SEDEX Belgesi sahibi on binlerce firma işçi hakları, sağlığı ve güvenliği, çevre ve iş etiği konularında kurumsal gelişim göstermektedir. SEDEX üyeleri arasında sağlanan veri ve bilgi akışları ile, SEDEX Belgesi ile gelen gelişimde, süreklilik sağlanmaktadır. Firmalar birbirlerinin gelişimine katkıda bulunacak ortak çalışmalara imza atmaktadır. Bu sayede, üye firmalar; farklı tür veri, standart ve sertifikasyonları, önemli kararlar alırken ve gelişimin sürekliliğini sağlarken değerlendirmektedir.

Günümüzde şirketlerin karşı karşıya olduğu en büyük risklerden biri çok bağlantılı, kompleks tedarik zincirleri ile iş yapıyor olmaktır. Tedarik zincirini haritalandırmak ve her sağlayıcının barındırabileceği, işi etkileyen potansiyel risklerden haberdar olmak güçtür. Bu noktada, SEDEX araçları ve servisleri kullanılarak  şirketler, karar alma sürecinde haberdar edilmektedir. Böylece işçi hakları, sağlığı ve güvenliğine ilaveten ekolojik ve etik hassasiyetlerde ön planda tutulmaktadır. SEDEX Belgesi danışmanlık hizmetleri sayesinde, şirketler SEDEX kriterlerine uygun kurumsal yapıyı oluşturmaktadır.

SEDEX (Supplier Ethical Data Exchange) Danışmanlık Hizmeti

SEDEX, sertifikasyon süreçlerinde dünya çapında binlerce denetçi kuruluşlar ortaklaşa çalışmalar yürütmektedir. SEDEX Belgesi vermekle yetkilendirilen kuruluşlar, SEDEX standartlarına uygunluk için şirketleri detaylı şekilde incelemektedir. Bu noktada, SEDEX danışmanlık hizmetleri, şirketlerin belge ve standardizasyon süreçlerinde, gerekli geliştirmeleri hayata geçirmelerine yardımcı olmaktadır.

SEDEX Belgesi almak amacıyla geçirilecek denetimler, SMETA (Sedex Members Ethical Trade Audit) adı verilen etik ticaret denetim kriterleri baz alınarak gerçekleştirilmektedir. Bu noktada, SEDEX Belgesi danışmanlığında verilen bilgiler, eğitimler ve yapılan toplantıların odak noktası SMETA şartları olacaktır.

SEDEX Belgesi Denetim Süreci Nasıl İşliyor?

SEDEX Belgesi almak için tedarikçi veya satın alan taraf fark etmeksizin, şirketlerin uyması gereken belli başlı kriterler mevcuttur. Bu kriterlerin genel adı SMETA’dır.

SMETA (Sedex Members Ethical Trade Audit), Dünya üzerinde en yaygın kullanıma sahip etik denetim formatlarından biridir. Zira SMETA, Kurumsal Sosyal Sorumluluk alanında, en iyi uygulamaları bir araya getirmiş bir yapıya sahiptir. Buna göre SMETA konsepti; Ethical Trading Initiative (ETI) Base Code adı verilen evrensel kriterleri baz almaktadır. SMETA kapsamında gerçekleştirilen denetimlerde odak noktası; çalışma şartları, iş güvenliği, etik iş uygulamaları ve ekolojik standartlardır.

SEDEX Belgesi için temeli oluşturan SMETA, amacına uygun olarak, kendi içinde de sürekli gelişmektedir. Bu sayede, zamanın getirdiği problemlere ve ortaya çıkan gelişmelere göre güncellenmektedir. SMETA’nın en güncel versiyonu SMETA 6.1 olmuştur. Güncellemelerde temel prensipler korunurken, insan hakları ve geçici çalışma gibi konularda bazı güncellemeler yer almaktadır.

Etik Ticaret Girişimi (ETI) Base Code Nedir?

ETI adı verilen global etik ticaret kuruluşunun ve üyelerinin uyguladığı prensiplerdir. Tıpkı SEDEX (Supplier Ethical Data Exchange) gibi ETI kriterleri de işçi sağlığı, iş yeri güvenliği, çocuk işçi çalıştırmanın engellenmesi gibi konulara odaklanmıştır.

SEDEX Belgesi Nasıl Alınır?

SEDEX Belgesi alabilmek için SMETA kriterlerine uygun şekilde, 3 ana adımdan oluşan bir denetim sürecini, başarıyla tamamlamak gerekmektedir.

1.      Öz Değerlendirme Formu
SEDEX ve SMETA için yapılacak denetimler başlamadan önce, başvuru yapan şirketlerin çeşitli öz değerlendirme formlarını doldurmaları istenir.

2.     Denetim Alanı Oluşturulmalı
SEDEX Belgesi için yapılacak denetimlerde, denetçi bir ekip şirketin sosyal yönetim dokümantasyonunun SMETA şartlarına uygunluğunu kontrol edecektir. Bu noktada, yapılacak denetimlerin süresi, şirkette çalışan kişi sayısı ve şirket ölçeği ile doğru orantılı olarak artabilmektedir.

3.     Raporlama
SEDEX/SMETA denetimleri tamamladıktan sonra, denetçiler tarafından ilgili şirkete bir harekat planı ve detaylı raporlar sunulur. Düzenleyici Hareket Planı (Corrective Action Plan - CAPR) olarak adlandırılan bu kılavuz doğrultusunda şirket, eksik yönlerini geliştirmek için gereken hamlelerden haberdar olmaktadır.

SEDEX’in ilgili kurulları tarafından belirlenen bu adımlar yine SEDEX’in yetkilendirdiği danışmanlık & denetleme şirketleri veya bağımsız çalışan denetçiler tarafından yürütülmektedir.

SEDEX Belgesi ve Denetimlerinin Faydaları Nelerdir ?

SEDEX, uluslararası ölçekte kabul görmüş ve küresel olarak uygulanabilir denetim formatları sunmaktadır. Ayrıca, müşterilerinize ve ortaklarınıza etik ve sosyal açıdan sorumlu iş prensiplerine bağlı olduğunuzu göstererek imajınızı geliştirmektedir.

Şirketler, başarıyla tamamlayacakları SEDEX Belgesi denetim süreçleri sonrasında, benzer nitelikteki diğer sertifikasyon süreçleri için önceden hazırlıklı olmaktadır. Bu sayede, yeni denetimler için tekrarlayan düzenlemelere para, enerji ve zaman harcanması engellenmektedir. Ek olarak, denetimler sosyal sorumluluk ve sürdürülebilirlik alanındaki riskleri azaltmaktadır.

SEDEX’E Kayıtlı Firmaların Kategorileri Nelerdir?

Alıcı (A) Üyeleri:

SEDEX veri tabanında kendi tedarikçilerini yöneten, tedarik zincirinin sonundaki perakendeci şirketler.

Tedarikçi (B) Üyeleri:

SEDEX Belgesi raporlarını veri tabanı üzerinden yayınlaması gereken, üreticiler, tedarik zincirinin ilk unsurları.

Alıcı / Tedarikçi (AB) Üyesi:

Yalnızca kendi tedarikçilerinin raporlarını yönetmekle kalmayıp, alıcılara kendi SEDEX raporlarını sunmak zorunda olan şirketler. İmalat firmaları gibi tedarik zincirinin ortasında yer alanlar.

SEDEX (Supplier Ethical Data Exchange) Veri tabanına Kayıt Olmanın Katkıları Nelerdir?

SEDEX veri tabanına kayıtlı olmak, şirketinizin ticari muhataplarına, etik ve sosyal sürdürülebilirlik üretim metotlarına uygun çalışmalar yürüttüğünüzü göstermektedir. Bu yönüyle, ilk intiba anlamında, güvenilir imaj kazandırmaktadır.

Bununla birlikte, SEDEX veri tabanına dahil olarak, yönetimsel faaliyetlerde destek sağlayan ve tedarik zincirindeki unsurlar hakkında toplanan birçok bilgiye erişmek mümkündür.  Bu yönleriyle, SEDEX platformunun etik sorumluluk ve sosyal sorumluluk prensiplerini geliştirmek anlamında, çok önemli katkıları bulunmaktadır.
Sol üst taraftaki SEDEX Belgesi alt menüleri Linklerinde SEDEX Belgesi Kalite Yönetim Sisteminin anlaşılması için SEDEX Belgesi nedir, SEDEX Belgesi ne işe yarar, SEDEX Belgesi Sistemi Nedir, SEDEX Belgesi Tarihçesi nedir, SEDEX Belgesi Kalitesi nedir , CE Nedir, iso 9000:2015 belgesi ve SEDEX Belgesi bağlantıları nelerdir , SEDEX Belgesi standartları nelerdir, SEDEX Belgesi kalite yönetim sisteminin prensipleri nelerdir, SEDEX Belgesi Yönetmelikleri nelerdir, Gaz Yakan Ürünlere SEDEX Belgesi nasıl alınır, Agrega SEDEX Belgesi nedir, SEDEX Belgesini hangi ürünlere alınabilir , SEDEX Belgesi tanımlamalar ile ilgili geniş ve aydınlatıcı açıklamalar yapılmıştır. SEDEX Belgesi Danışmanlık Ve SEDEX Belgesi Belgelendirme Hizmetleri aşamaları nelerdir, SEDEX Belgesi Teknik Dosya Nasıl Hazırlanır.
SEDEX Belgesi kavramlarını anlayamadan SEDEX Belgesinin nasıl alınacağı SEDEX Belgesinin nereden alınacağı gibi soruların cevaplarını anlamakta zorluk çekeriz o yüzden alacağımız SEDEX Belgesini ilgilendiren diğer kavramlar nedir bu soruların cevapları için yukarıdaki SEDEX Belgesi linklerini ziyaret ederek SEDEX Belgesi hakkındaki sorularınızın cevaplarını bulacaksınız. SEDEX Belgesi belgelendirmesi için lütfen bizi arayınız.
   Diğer Hizmetlerimiz ;
Kayra İletişim
0232 364 49 03
Danışmanlık ve Belgelendirme Talepleriniz için bize ulaşabilirsiniz
ISO 9001:2015 Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
ISO 9001:2015 Belgesi
ISO 9001:2015 Belgesi Nedir? ISO 9001Hangi Firmalar Alabirler ?
ISO 14001çevre yönetim sistemi Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
ISO 14001:2015
ISO 14001:2015 Belgesi Nasıl Alınır ? ISO 14001:2015 alım aşamaları nelerdir?
ohsas 18001 iş ve işçi sağlığı belgesi Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
ISO 45001 Belgesi
ISO 45001 Belgesi Nasıl Alınır ? ISO 45001 ve OHSAS Aşamaları nelerdir?
ISO 27001 Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
ISO 27001 Belgesi
ISO 27001 Belgesi Nasıl Alınır? ISO 27001 Belgesi Aşamaları Nelerdir?
ISO 13485 Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
ISO 13485 Belgesi
ISO 13485 Belgesi Nedir? ISO 13485 Belgesi Nasıl Alınır ?
Patent tescil, marka tescil, faydalı model tescil Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme
Marka Tescil
Marka Tescil, Faydalı Model Tecil , Patent Tescil Belgeleri Nelerdir? Nasıl Alınır?
Agrega CE Belgesi Veren Firma Kayra Danışmanlık Belgelendirme, Perlit CE Belgesi, Kum CE Belgesi
Agrega CE Belgesi
Agrega CE Belgesi Nedir? Hangi ürünler Alabirler ? Nasıl alınır?
ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Danışmanlık ve Belgelendirme hizmeti
İZMİR
Ege Üniversitesi
ISO 9001:2015 Belgesi Danışmanlık ve Belgelendirme Hizmeti
ISO 22000 Belgesi, ISO 9001:2015 Belgesi Kalite Yönetim Sistemi Danışmanlık ve Belgelendirme hizmeti
TİRE
Tire Süt Kooperatifi
ISO 22000 Belgesi, ISO 9001:2015 Danışmanlık Hizmeti
ISO 14001 Belgesi, CE Belgesi, TSE Belgesi, ISO 9001:2015 Belgesi Kalite Yönetim Sistemi Danışmanlık ve Belgelendirme hizmeti
İZMİR
YATSAN
ISO 14001 Belgesi, CE Belgesi, TSE Belgesi, ISO 9001:2015 Belgesi hizmeti
ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Danışmanlık Hizmeti
AYDIN
Aydın Su ve Kanalizasyon İdaresi
ISO 9001:2015 Belgesi Danışmanlık Hizmeti
Tarım Köyişleri izni, Marka Tescil, ISO 22000 Belgesi , ISO 9001:2015 Belgesi Kalite Yönetim Sistemi Danışmanlık ve Belgelendirme hizmeti
TİRE
Tikab Ltd. Şti.
Tarım Köyişleri izni, Marka Tescil, ISO 22000 , ISO 9001:2015 Belgesi
ISO 9001:2015 Belgesi, CE Belgesi, ISO 9001 Danışmanlık, TSE Danışmanlık Hizmetleri
İZMİR
Güven Plastik Ltd. Şti.
ISO 9001:2015 , CE Belgesi, TSE Danışmanlık Hizmeti
ISO 9001:2015 Belgesi , Kalite Yönetim Sistemi Danışmanlık ve Belgelendirme hizmeti, Endüstriyel Tasarım Tescil Belgesi, Marka Tescil Belgesi, Garanti Belgesi, HYB Danışmanlık
MANİSA
Efsane Mobilya LTd. Şti.
ISO 9001:2015 ,Endüstriyel Tasarım Tescil ,Marka Tescil Hizmeti,
TSE Beglesi,Garanti Belgesi, Satış Snrası Servis Hizmetleri Yeterlilik Belgesi, TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgelendirme
İSTANBUL
Cevahirler Holding
Agrega CE Belgesi, Perlit CE Belgesi, Belgelendirme Hizmeti
ISO 9001:2015 Belgesi Kalite Yönetim Sistemi Danışmanlık ve Belgelendirme hizmeti
MANİSA
Tümer Metal Ltd. Şti.
ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgelendirme Hizmeti
CE Belgesi, TSE Belgesi, OHSAS 18001 Belgesi, ISO 14001 Belgesi, GMP Belgesi, ISO 9001:2015 Belgesi Kalite Yönetim Sistemi Danışmanlık ve Belgelendirme hizmeti
İZMİR
Yapısan Park
CE Belgesi, TSE Belgesi ,ISO 14001 ,GMP Belgesi, ISO 9001 Belgesi Hizmeti
Marka Tescil, ISO 22000 Belgesi , Belgesi Kalite Yönetim Sistemi Danışmanlık ve Belgelendirme hizmeti
UŞAK
Hacıbey Baklavaları
Marka Tescil, ISO 22000 Belgesi , Belgelendirme Hizmeti
KAYRA WEB SERVİSİ Copyright © | Web Dizayn